התרופות החדשות לטיפול ב- ADHD

או – טיפול תרופתי ב- ADHD כשהריטלין לא עובד

מאת ד"ר צפריר, בשביל הקשב

כשמתקבלת החלטה להתחיל טיפול תרופתי בילד עם הפרעת קשב, מקובל לתת כתרופה ראשונה – ריטלין לסוגיו השונים. הסיבה העיקרית היא שהריטלין הינו התרופה היעילה ביותר לטיפול במצב זה. אולם חלק מן המטופלים לא מגיבים לריטלין, או שמפתחים תופעות לוואי המחייבות החלפת הטיפול לתרופה אחרת.

מהם התחליפים האפשריים לריטלין ? האם באמת הם טובים יותר כפי שרווחת אמונה בציבור הרחב? מהם היתרונות והחסרונות של התרופות האלטרנטיביות ל- ADHD ?

כיצד בוחרים תרופה ? בעקרון התרופות לטיפול בהפרעת קשב נחלקות לשתי קבוצות גדולות : מעוררות – סטימולנטים, ושאינן מעוררות. בקבוצת התרופות המעוררות – מבחינים ביון מתילפנידאט (ריטלין לסוגיו) לבין אמפטמינים. בתרופות שאינן מעוררות נכללות מגוון תרופות בעלות מנגנוני פעולה שונים. כשמתחילים טיפול, מקובל בדרך כלל להתחיל קודם כל בתרופות מעוררות, ובארץ קודם כל ריטלין.תרופות אלה נחשבות ליעילות יותר בטיפול בהפרעת קשב, וכן בעלות יתרון משמעותי בכך שאין חובה להשתמש בהן יום יום. ניתן להשתמש בהן על פי הצורך, ולתת למטופל חופשות מן התרופה בסופי שבוע למשל. התרופות שאינו מעוררות נחשבות לשורה השנייה שפונים אליה כאשר המטופל לא מגיב לתרופות המעוררות , או כאשר יש תופעות לוואי קשות. תרופות אלה בדרך כלל נלקחות על בסיס יומיומי, ללא הפסקות או הפוגות.

בסקירה זו אנסה להשליט קצת סדר בסבך התרופות השונות.

השורה הראשונה : תרופות מעוררות – סטימולנטים

כאמור, התרופות היעילות ביותר לטיפול בקשב וריכוז הינן תרופות מקבוצת התרופות המעוררות – סטימולנטים. בקבוצה זו קיימות מספר תרופות.

1.מתילפנידאט

 

התרופות המוכרות לנו בארץ בקבוצה זו הן נגזרות של החומר מתילפנידאט – כלומר הריטלין לסוגיו השונים : ריטלין רגיל, ריטלין ארוך טווח – ריטלין SR , ריטלין LA, וקונצרטה. על אלה תוכלו לקרוא במאמר הטיפול בתרופות מעוררות : ריטלין – מציאות ומיתוס.

בנוסף קיימים בעולם מספר סוגים של תכשירי מתילפנידאט שאינם מיובאים לישראל. קיים תכשיר במדבקה, הקרוי דייטרנה DYTRANA, שהשפעתו עדינה יותר ונמשכת עד 12שעות. תכשיר נוסף הינו הפוקאלין , FOCALIN שמיוחסות לו פחות תופעות לוואי. כל אלה הינם צורות שונות של מתילפנידאט. ניתן לייבא אותן לארץ ביבוא אישי ובכפוף לאישור מיוחד שנקרא טופס 29 ג'.

2. אמפטמינים

אדרל ADDERAL

תרופה זו הינה תרופה מעוררת מקבוצת האמפטמינים, קבוצה קרובה לריטלין אך שונה ממנו. זוהי התרופה הראשונה שמקובל לנסות בילדים שלא מגיבים לריטלין. התרופה נמצאת בשימוש למעלה מ 30 שנה, וקיים ניסיון רב בשימוש בה. התרופה רשומה ונמצאת בשימוש בארה"ב, קנדה, ומדינות נוספות.

התרופה מורכבת מארבעה חומרים שונים. שכולם משפיעים לטובה על הקשב:
dextroamphetamine saccharate, amphetamine aspartate monohydrate, dextroamphetamine sulfate, amphetamine sulfate.

הרכב זה מקנה מספר יתרונות :

א.משך הפעילות ארוך יותר – חלק מהחומרים מתחיל לפעול מהר, אחרים פועלים לאחר כשעתיים ואחר אחרי ארבע שעות. בכך מתקבלת השפעה ארוכת טווח. משך הפעילות הינו כ-5 עד 6 שעות.

ב.פחות תופעות לוואי – היות והתרופה מורכבת מ-4 חומרים שונים, המינון של כל חומר נמוך יותר ולכן יש פחות תופעות לוואי .

תופעות הלוואי דומות לאלו של הריטלין : כאב בטן, חוסר תיאבון, הפרעות שינה, שינוי במצב הרוח, סחרחורת, דפיקות לב, יובש בפה, כאב ראש ועצבנות . כמו בריטלין, גם כאן חלק מהתופעות הלא רצויות חולפות עם הזמן.

אסור להשתמש בתרופה במידה וקיימת ברקע מחלת לב, יתר לחץ דם, הפרעה בבלוטת התריס, לחץ תוך עיני מוגבר (גלאוקומה), אלרגיה ידועה לסטימולנטים ובעוד מספר מצבים.

כתוצאה משיקולים מסחריים, התרופה אינה רשומה עדיין בארץ, וגם אותה ניתן לייבא ביבוא אישי ובכפוף לאישור מיוחד שנקרא טופס 29 ג'.

ויואנס VYVANSE

גם תרופה זו שייכת למשפחת האמפטמינים ודומה מאד לאדרל. למעשה היא מבוססת על האדרל.

החומר הפעיל בה קרוי lisdexamfetamine dimesylate. חומר זה למעשה אינו פעיל בצורתו הראשונית, ועליו לעבור פירוק אנזימטי בגוף שהופך אותו לפעיל. מנגנון זה מקנה לתרופה מספר יתרונות :

  1. היות ותהליך זה הוא איטי וממושך, מקבלים פעילות איטית וממושכת עד 12 שעות.
  2. היות ואין שינויים חדים ברמת החומר בדם, תופעות הלוואי פחותות לעומת תרופות אחרות, אין ריבאונד ואין "נפילות" עם הפסקת ההשפעה.
  3. לא ניתן להסניף את התרופה כי היא לא פעילה, ורק לאחר מעבר בקיבה הופכת לפעילה.

תופעות הלוואי : כאב בטן, בחילה, חוסר תיאבון, כאב ראש, עצבנות. כמו בריטלין, גם כאן חלק מהתופעות הלא רצויות חולפות עם הזמן.

אסור להשתמש בחולי לב, יתר לחץ דם, גלאוקומה, לחץ תוך עיני מוגבר , חולים פסיכיאטרים ועוד.

התרופה אינה רשומה עדיין בארץ, וגם אותה ניתן לייבא ביבוא אישי ובכפוף לאישור מיוחד שנקרא טופס 29 ג'

תרופות שאינן מעוררות

בקבוצה זו קיימות מספר תת קבוצות, השונות במנגנון הפעולה שלהן.

Atomoxetine – Strattera

סטרטרה הינה בדרך כלל התרופה הראשונה שמנסים כשרוצים לטפל בתרופות שאינן מעוררות. זוהי תרופה חדישה יחסית , הנמצאת בשימוש בארה"ב, קנדה, אנגליה, גרמניה ועוד. בארץ היא עדיין לא רשומה, וניתן לייבא אותה ביבוא אישי ובכפוף לאישור מיוחד שנקרא טופס 29 ג'.

מנגנון הפעולה של סטרטרה הינו ע"י עיכוב ספיגה חוזרת של נוראפינפרין במרווח הסינפטי במוח, ועל ידי כך ריכוז הנוראפינפרין עולה.

סטרטרה , בניגוד לריטלין, היא תרופה שיש לקחת יום יום ללא הפוגות . לכן היא גם פועלת לאורך כל היממה וזהו יתרון. בד"כ היא פחות פוגעת בשינה ובתיאבון. יתרון נוסף הינו שהתרופה מפחיתה חרדות.

השפעתה מתחילה כשבוע לאחר תחילת השימוש, אך מלוא ההשפעה מושג רק לאחר חודש.

תופעות הלוואי : בחילה, עייפות . תופעות אלה נוטות לחלוף לאורך הזמן. תופעות נוספות, נדירות יותר הן נזק לכבד, שיעול, כאב ראש, אי שקט, סחרחורת, הפרעות בשינה, ותופעות במערכת העיכול כולל דיכוי תיאבון , ןעוד תופעת לוואי מדאיגה הינה עליה בשיעור נסיונות ההתאבדות בילדים. לכן חשוב מאד לשים לב למצב הרוח של הילדים בעת הטיפול.

יש לשים לב כי קיימות השפעות בין תרופתיות בין סטרטרה לתרופות שונות ולהתייחס לכך בעת השימוש. למשל – ונטולין. לכן כשנוטלים סטרטרה יש לדווח לרופא לפני שימוש בתרופה נוספת.

אסור להשתמש בסטרטרה כשיש לחץ תוך עיני מוגבר .

Edronax

תרופה זו הינה במקור תרופה לטיפול בדכאון, מקבוצה שנקראת SNRI.

החומר הפעיל בה קרוי Reboxetine. חומר זה מעכב ספיגה חוזרת של הנוירוטרנסמיטר נוראפינפרין. על ידי כך רמת הנוראפינפרין במוח עולה. לאחרונה התפרסמו מספר מחקרים שבדקו את יעילות התרופה במצבי הפרעת קשב, ונמצאה כי השפעתה מועילה.

תופעות הלוואי שלה קלות יחסית, ולעתים קרובות נעלמות לאורך המשך הטיפול. הן יכולות לכלול : פגיעה בשינה, כאב ראש, סחרחורת, הזעת יתר, בחילה, עצירות, יובש בפה , הגברת קצב הלב ועוד.

אסור להשתמש בתרופה זו בשילוב עם מגוון תרופות אחרות וחשוב להתייעץ במידה וצפוי שילוב תרופתי כולל תרופות שלא קשורות לקשב – כמו אנטיביוטיקה מסוימות, תרופות נגד פטריות ועוד. לכן חשוב שכל מי שלוקח אדרונקס ידווח לרופא שלו בעת רישום תרופה נוספת.

Tricyclic Antideprssants

בקבוצה זו נכללות תרופות כמו אימיפרמין ודזיאימיפרמין.

השימוש בהן בהפרעת קשב וריכוז אינו שכיח, אם כי לעתים הן יעילות. הן יותר בשימוש כשיש הפרעות נילוות כמו דכאון או הרטבת לילה.

חסרונן הינו בריבוי תופעות לוואי , כמו למשל הפרעות בקצב הלב, וכן בהתנגשות עם הרבה תרופות אחרות.

Nicotine Acetylcholine Antagonists

בקבוצה זו נכללות תרופות כמו זיבאן, ולבוטרין. כדי להשתמש בהן בהפרעות קשב נחוץ אישור מיוחד והשימוש בהן אינו שכיח.

Antihypertensives

בקבוצה זו נכללות תרופות כמו קלונידין , גאנפצין. יעילותן לטיפול בהפרעת קשב וריכוז אינה גבוהה. נוטים להשתמש בקלונידין כאשר יש הרבה טיקים שמפריעים. ניתן לתת אותו כתרופה יחידה או בשילוב עם ריטלין. חסרונו העיקרי הינו הורדת לחץ דם, ולכן נחוץ מעקב צמוד, בעיקר בתחילת השימוש.

.

באתר YNET התפרסם מאמר הכולל גם מחירים נכון ליום הפרסום -  לקישור לפוסט לחץ כאן -

.

תגיות: , , , , , ,

/* comments are closed. */

השאירו תגובה

*/